Objawy osteoporozy

osteoporoza-objawy

Szybkie rozpoznanie choroby zawsze w istotny sposób ułatwia radzenie sobie z jej następstwami, nie powinno dziwić nas więc to, że również pacjenci, którzy obawiają się osteoporozy chcą wiedzieć, jakie sygnały wysyłane przez ich organizmy powinny wzbudzać niepokój. Niestety, bardzo często okazuje się, że choroba ta w swojej pierwszej fazie przebiega bezobjawowo, a stanem naszych kości zaczynamy interesować się dopiero wówczas, gdy dochodzi do pierwszych ich złamań. Na szczęście istnieją również sygnały, które mogą skłonić nas do wizyty u lekarza i inauguracji leczenia jeszcze zanim choroba stanie się naprawdę niebezpieczna.

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym z nich są bóle kostne, które zazwyczaj pojawiają się w odcinku piersiowym. Ostry i silny ból często sugeruje, że doszło już do złamania trzonu kręgu, więc w żadnym wypadku nie powinno się go ignorować.

Naszą uwagę powinny przyciągać również bóle krzyża, które przecież wyjątkowo często są lekceważone przez pacjentów. Co prawda bóle te mogą również sugerować zmiany dyskopatyczne, wymagają one jednak interwencji lekarskiej, a nierzadko również zaawansowanego leczenia.

Innym objawem typowym dla osteoporozy są złamania, choć oczywiście nie wszystkie są w równym stopniu alarmujące. Osoba, której złamanie przytrafi się podczas jazdy na nartach lub w efekcie upadku z roweru nie ma większych powodów do obaw, jeżeli jednak problem pojawi się nawet podczas niewinnie wyglądającego upadku z łóżka, czy też potknięcia się na oblodzonej drodze, warto zwrócić na to uwagę lekarzowi. Charakterystyczny dla osteoporozy jest zresztą nie tylko sam fakt częstych złamań, ale również ich charakter. Najczęściej są to złamania trzonów kręgów, części bliższej kości udowej oraz końca dalszego kości promieniowej, miejsca, które ulegają złamaniom mogą więc ułatwić postawienie właściwej diagnozy.