Przyczyny osteoporozy

osteoporoza - przyczyny

Nasza wiedza na temat osteoporozy i jej konsekwencji zazwyczaj nie jest zbyt bogata, przeważnie nie mamy jednak problemu z udzieleniem odpowiedzi na pytanie o to, dla kogo choroba jest w największym stopniu zagrożeniem. Zazwyczaj zwraca się w tym kontekście uwagę na kobiety, badania potwierdzają bowiem, że to właśnie panie są bardziej narażone na wystąpienie charakterystycznych dla tego schorzenia objawów. Niestety, jeżeli wyjdziemy z założenia, że osteoporoza to choroba typowa przede wszystkim dla kobiet, które przeszły już okres menopauzy, popełnimy wyjątkowo poważny błąd.

Jednym z czynników, które wpływają na zwiększenie ryzyka pojawienia się osteoporozy jest wiek - po sześćdziesiątym piątym roku życia z objawami chorobowymi mogą więc liczyć się przedstawiciele obu płci. Nie bez znaczenia jest jednak nie tylko to, ile mamy lat, ale i to, jak wyglądamy, już od dawna bowiem zauważono, że osteoporoza w dużej mierze atakuje osoby charakteryzujące się wątłą budową ciała. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków możemy mówić również o tym, że osteoporoza jest dziedziczna. To, że pojawiała się w naszej rodzinie nie musi oczywiście oznaczać, że przyjdzie nam się z nią zmagać, jeżeli jednak z chorobą tą walczyła nasza matka lub babka, powinniśmy zachować szczególną czujność reagując już na pierwsze objawy tego schorzenia.

Lekarze, którzy podkreślają znaczenie czynników demograficznych w kontekście osteoporozy nie ukrywają jednak i tego, że duży wpływ tak na wystąpienie, jak i na rozwój samej choroby ma gospodarka hormonalna charakterystyczna dla naszego organizmu. Przeświadczenie o tym, że osteoporoza jest szczególnie groźna dla kobiet po menopauzie nie jest niestety błędne, niedobór hormonów, które po okresie przekwitania nie są już produkowane w wystarczającej ilości sprawia bowiem, że ryzyko utraty masy kostnej rośnie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę i na czas, w jakim nastąpiła menopauza. Panie, które jeszcze po pięćdziesiątym roku życia miesiączkowały mogą być relatywnie spokojne, jeżeli jednak menopauza nastąpiła przed czterdziestym piątym rokiem życia (niezależnie od przyczyn zaistnienia takiego stanu rzeczy) możemy mówić o sytuacji dość niebezpiecznej z punktu widzenia kobiety.

Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta również wówczas, gdy prowadzony przez nas tryb życia pozostawia wiele do życzenia. Siedzący tryb życia, skłonność do nadużywania papierosów i alkoholu, a także niechęć do aktywności fizycznej odpowiadają również za wiele innych chorób niebezpiecznych dla naszego organizmu. Osteoporoza nie jest tu wcale wyjątkiem, okazuje się przy tym, że nie tylko skłonność do sięgania po używki przyczynia się do szybkiego rozwoju niebezpiecznej choroby. Problemów z masą kostną mogą spodziewać się również osoby, których codzienna dieta jest uboga w wapń (przyczynia się ona nie tylko do radykalnego zmniejszenia poziomu tego pierwiastka w surowicy krwi, ale również do uwalniania wapnia z kości, co organizm uznaje za czynność niezbędną w procesie wyrównywania jego poziomu), fosforany, białko i witaminę D. Wzrost zagrożenia osteoporozą jest również spowodowany ograniczeniem dostępu do światła słonecznego, często okazuje się zatem, że choroba ta atakuje przede wszystkim te osoby, które spędzały całe dnie w biurach nieświadomie pozbawiając swoje kości dostępu do słońca.

Ponieważ osteoporoza atakuje przede wszystkim osoby starsze, nie popełniamy błędu zakładając, że może być ona powiązana z innymi chorobami. Do problemów z kośćmi przyczyniają się niektóre leki przyjmowane przez pacjentów (między innymi leki stosowane w leczeniu nowotworów, epilepsji i gruźlicy), a także szereg schorzeń, które same w sobie należą do dość groźnych. O ryzyku wystąpienia osteoporozy informowani są zatem pacjenci zmagający się z chorobami przewodu pokarmowego, chorobami nerek oraz z problemami natury endokrynologicznej, czujność powinni jednak zachować również ci pacjenci, którzy zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz białaczką szpikową.