Rwa kulszowa

Zazwyczaj większość z nas lekceważy wszelkie bóle, które nas dotykają, uważając, że to nic groźnego i przejdzie samo. Jeśli jednak zlekceważymy rwę kulszowa, może to skończyć się dla nas powstaniem i utrwaleniem się deformacji kręgosłupa, np. skoliozy, i trwałą deformacją postawy całego ciała.

rwa kulszowa

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest dolegliwością, związaną z uciskiem bądź podrażnieniem największego nerwu, istniejącego w ciele człowieka – nerwu kulszowego. Rozciąga się on od pleców (część lędźwiowo-krzyżowa), przez uda, łydki aż po stopy. Ucisk bądź podrażnienie tego nerwu powodują ostry ból, szybko rozprzestrzeniający się po całej nodze. Jest on bardzo silny, uniemożliwia poruszanie się i potęguje go najmniejsza próba ruchu.

Poza bólem czasem pojawiają się także takie dolegliwości, jak zanik czucia w kończynach, problemy z nietrzymaniem bądź zatrzymaniem oddawania moczu czy osłabienie mięśni nóg. W takich przypadkach należy niezwłocznie zgłosić się lekarza, gdyż objawy takie wskazywać mogą na groźne zmiany, mogące doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu i paraliżu dolnej części ciała!

Przyczyny

Może być wiele przyczyn, które są odpowiedzialne za powstawanie rwy kulszowej. Do najczęstszych zaliczyć można:

  • wady postawy, powodujące ucisk kręgosłupa na korzenie nerwu kulszowego,
  • zwyrodnienia kręgosłupa (dyskopatie, stany zapalne krążków międzykręgowych, zmiany nowotworowe),
  • długie przebywanie w pozycji siedzącej, upadki, zmiana nawyków i rozpoczęcie intensywnej aktywności fizycznej, na którą organizm nie jest przygotowany,
  • wyziębienie nerwu,
  • nadmierne obciążenie kręgosłupa,
  • niektóre choroby zakaźne i przewlekłe (np. cukrzyca).

Sposoby leczenia

Zazwyczaj ból spowodowany uciskiem na nerw przechodzi samoistnie. Niezbędne jest jednak zlokalizować jego źródła i przyczyny, co może uczynić tylko lekarz. Dzięki wywiadowi będzie on wiedział, jak pozbyć się głównej przyczyny bólu i na zawsze uwolnić pacjenta od rwy kulszowej.

Doraźne leczenie polega na przyjmowanie przez chorego leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz unikanie wysiłku fizycznego w czasie ataku. Ważne jest, aby zadbać o wzmocnienie mięśni kręgosłupa i brzucha (ćwiczenia na wzmocnienie, rozciągające, fizjoterapia).

Czasem przyczynę bólu można usunąć tylko na drodze długotrwałej rehabilitacji (zmiany w kręgosłupie) bądź operacji. Jest to konieczne nie tylko po to, aby skutecznie pozbyć się rwy kulszowej, ale również dlatego, aby nie rozwinęła się ona w groźniejsze dla naszego zdrowia i dalszego życia schorzenie.